Maszyny i urządzania pralnicze

Maszyny i urządzenia pralnicze – praktyczne informacje

Prowadzenie własnej pralni to świetny pomysł na biznes – przekonuje się o tym coraz większa liczba przedsiębiorców. Zainteresowanie profesjonalnymi usługami pralniczymi na polskim rynku wciąż jest bardzo wysokie i wszystko wskazuje na to, że taki trend pozostanie z nami na długo. Polacy bardzo chętnie zanoszą swoje rzeczy do pralni, oszczędzając w ten sposób mnóstwo czasu i zyskując większą wygodę na co dzień. Chętnych do uruchomienia kolejnych takich lokali nie brakuje. Jeśli myślisz o tym, by otworzyć własną pralnię, koniecznie dowiedz się, jak ją wyposażyć. Znalezienie odpowiedniego lokalu i jego właściwe urządzenie to klucz do powodzenia takiej inwestycji.

Wyposażenie pralni: od czego zacząć?

Punkt pierwszy: zgromadzenie odpowiednich środków. Usługi pralnicze możesz uruchomić prywatnie, możesz też zdecydować się na współpracę na zasadzie franczyzy. Jeśli dysponujesz już stosownym kapitałem, powinieneś zastanowić się, jaki rodzaj usług chcesz oferować. Zdecydowana większość pralni w Polsce specjalizuje się w tradycyjnym praniu w wodzie z użyciem detergentów. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują jednak pralnie chemiczne, czyli takie, w których proces czyszczenia odzieży polega na poddaniu jej działaniu specjalnych rozpuszczalników bez użycia wody. Tzw. pranie na sucho jest szybkie, skuteczne i bezpieczne dla tkanin. Choć mogłoby się wydawać, że chemia i ekologia niekoniecznie idą z sobą w parze, współczesne pralnie chemiczne nie szkodzą środowisku: proces czyszczenia odbywa się w hermetycznie zamkniętym agregacie, a zużyte rozpuszczalniki są odpowiednio utylizowane. Planując biznes dobrze jest też ustalić, do jakiego klienta ma być skierowana oferta: jeśli do osób prywatnych, wystarczy nawet niewielki lokal (według oficjalnych dyrektyw nie może on być jednak mniejszy niż 50 metrów kwadratowych); natomiast jeżeli twoimi kontrahentami mają być głównie inne firmy i instytucje (szpitale, hotele, restauracje, przedsiębiorstwa produkcyjne itd.), powinieneś raczej postawić na pralnię przemysłową świadczącą usługi na szeroką skalę.

Podstawowe urządzenia pralnicze: pralnice przemysłowe

Najważniejszym sprzętem w każdej pralni jest maszyna do prania, czyli tzw. pralnica przemysłowa (ewentualnie agregat chemiczny – jeśli zamierzasz otworzyć pralnię oferującą czyszczenie chemiczne). W większych pralniach sprawdzą się profesjonalne tunele pralnicze. To bardzo nowoczesne maszyny, w których odbywa się cały cykl odświeżania odzieży: od wstępnego usuwania zabrudzeń, przez pranie zasadnicze, odsączanie i suszenie, aż po pielęgnację i uszlachetnianie włókien.

Maszyny pralnicze: suszarki przemysłowe

Ważnym elementem wyposażenia pralni wodnej są suszarki przemysłowe, czyli wielkogabarytowe urządzenia służące do suszenia ubrań. Większość dostępnych na rynku suszarek posiada zaawansowane systemy elektroniczne, pozwalające precyzyjnie dostosować funkcje maszyny do różnych typów tekstyliów.

Inne maszyny i akcesoria do pralni

W nowoczesnej pralni przemysłowej przydadzą się też inne maszyny usprawniające przebieg procesu odświeżania odzieży, jak również urządzenia niezbędne zapewnienia jej schludnego wyglądu po praniu. Należy tu wymienić przede wszystkim podawarki, systemy separujące, magle, stoły prasowalnicze, manekiny formujące, wytwornice pary i wózki pralnicze. W pralni działającej na szeroką skalę niezbędne będą też składarki do ubrań, systemy znakowania odzieży oraz systemy transportujące. Kompletując wyposażenie do pralni nie można zapomnieć też o środkach czyszczących.

Na co zwrócić uwagę kupując urządzenia do pralni przemysłowej?

Wybierając maszyny do pralni przemysłowej należy oczywiście zwrócić uwagę ich parametry. Poszczególne modele różnią się rozmiarem, ładownością, wydajnością i zapotrzebowaniem na energię. Na rynku dostępnych jest wiele interesujących rozwiązań, jednak sobie początkującej może być dosyć trudno się w tym rozeznać – w takiej sytuacji lepiej skorzystać z pomocy doświadczonych doradców.