Jak otworzyć pralnię wodną – pomysł na biznes

Człowiek XXI wieku raczej nie narzeka na nadmiar wolnego czasu. Mówi się nawet, że pośpiech stał się już naszą drugą naturą. Zabieganie, stres i lawina codziennych obowiązków sprawiają, że czasami chcielibyśmy zatrzymać wskazówki zegara, wziąć głęboki oddech i choć na chwilę przystanąć w tej szalonej gonitwie. Na szczęście współcześnie możemy korzystać z wielu usług poza domem, które pozwalają nam nieco zwolnić tempo życia i uchronić się przed przemęczeniem. Ogromną wygodę daje chociażby korzystanie z pralni. Coraz więcej Polaków docenia zalety, jakie daje taki sposób pielęgnacji odzieży. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na takie usługi zwiększa się też liczba firm specjalizujących się w branży. Własna pralnia może być świetnym pomysłem na biznes. Jeśli i ty zastanawiasz się, jak otworzyć pralnię wodną, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.

Pomysł na biznes: pralnia

pomysl na biznes jak uruchomic pralnie wodna

Prowadzenie pralni wodnej lub chemicznej może przynosić naprawdę spore zyski – ważne jest jednak opracowanie dobrego biznesplanu. Czynnikiem, który ma kluczowe znaczenie dla powodzenia tego przedsięwzięcia, jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji. To właśnie od niej, jak również o wielkości i wyposażenia samego lokalu, zależy wysokość wstępnych kosztów. Zasada jest prosta: im więcej klientów, tym większy zarobek dla właściciela. Z tego względu najlepszą lokalizacją dla uruchomienia punktu usługowego jest centrum miasta, dzielnica biznesowa lub duże osiedla mieszkaniowe – czyli miejsca, gdzie można liczyć na spory ruch. Bardzo popularne są zwłaszcza pralnie w centrach handlowych i hipermarketach. Atrakcyjną lokalizacją może być również dzielnica turystyczna – w tym przypadku można liczyć na klientów instytucjonalnych (hotele, kawiarnie). Nie znaczy to jednak, że otwarcie pralni w innej okolicy zupełnie nie ma racji bytu – takie przedsięwzięcie może się udać, jednak prawdopodobieństwo szybkiego pozyskania szerokiej rzeszy klientów będzie znacznie niższe.

Pralnia wodna: dokumenty i pozwolenia

Wiele osób rozważających założenie biznesu w branży pralniczej zastanawia się, czy dla takiej działalności potrzebne są jakieś oficjalne zezwolenia. W przypadku pralni wodnej nie trzeba się o to martwić, ponieważ żadne tego typu dokumenty nie są tu wymagane. Istnieją jednak pewne uregulowania prawne i wymogi formalne, z którymi należy się liczyć. Chodzi przede wszystkim o dwa ważne dokumenty: Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 IV 2002 roku, (Dziennik Ustaw nr 75 pozycja 690) regulujące wymogi lokalowe oraz Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie określenia warunków BHP w pralniach i farbiarniach z 27 IV 2000 roku (Dziennik Ustaw nr 40 pozycja 469) określające szczegółowo przepisy związane z BHP.

Jak uruchomić pralnię: wymogi lokalowe

Wybór lokalu na pralnię wodną nie może być przypadkowy. Jego powierzchnia musi wynosić co najmniej 50 metrów kwadratowych, przy minimalnej wysokości 3,3 metra. Wymagania odnośnie lokalu dotyczą także samego rozkładu pomieszczeń: w punkcie usług pralniczych obowiązkowo muszą znaleźć się sanitariaty, pokój socjalny oraz osobne miejsce na detergenty i środki do pielęgnacji materiałów.

Jak otworzyć pralnię wodną: wyposażenie

Opracowując strategię działania przy otwieraniu pralni wodnej trzeba uwzględnić również koszty związane z wyposażeniem lokalu – zwłaszcza, że to właśnie one stanowią największą część całego wkładu początkowego. Najistotniejszy jest oczywiście wybór odpowiednich maszyn do czyszczenia odzieży. W profesjonalnej pralni wodnej podstawowym urządzeniem jest zaawansowana technicznie pralnica (w mniejszych punktach usługowych sprawdzi się np. pralnicowirówka). Poza tym warto zainwestować w dobrą suszarkę przemysłową, stoły prasowalnicze (i/lub tunele finiszujące), wytwornice pary, manekiny formujące, magle oraz składarki i pakowarki odzieży. Wszystkie te urządzenia usprawniają proces technologiczny, dzięki czemu można przyjąć więcej odzieży w krótszym czasie. Oprócz maszyn niezbędne są także specjalistyczne środki do prania wodnego. Nowoczesne preparaty do pralni są wyjątkowo skuteczne w usuwaniu nawet najtrudniejszych zabrudzeń, a przy tym przyjazne środowisku. W pralni przydadzą się również takie akcesoria jak szczotki detaszerskie, wieszaki, przybory do znakowania odzieży i worki.

Czy warto otworzyć pralnię?

Ponieważ zainteresowanie profesjonalnymi usługami pralniczymi jest z roku na rok coraz większe, uruchomienie własnej pralni wodnej wydaje się bardzo dobrym pomysłem na biznes. Polacy bardzo chętnie korzystają z takich usług – i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym miało się to czasie zmienić. Prowadzenie pralni to czysty zysk – oczywiście o ile podejdziemy do tego z głową i nie damy się ponieść emocjom. W tej, jak zresztą w każdej innej branży, liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek i dobra strategia działania – czyli taka dostosowana do potrzeb rynkowych. Tak czy inaczej własna pralnia wodna to biznes, który może się opłacać, p czym przekonało się już wielu.